in

Acil Diş Tedavisi

Acil Diş Tedavileri

Aşağıda, dişlerde acil durum olarak kabul edilen bazı durumlar yer almaktadır:

  • Dişin yerinden çıkması ve kaybı (Avülse Diş): Dişlerin yaralanma veya darbe nedeniyle kırılmasıyla veya dişin diş yatağından çıkmasıyla meydana gelebilir. Diş kaybı acil bir durum olarak kabul edilir ve mümkün olan en kısa sürede bir diş hekimine başvurulması önerilir.

Dişi asla çeşme suyu altında temizlemeyin, yıkamayın. Doğrudan sadece süt veya serum dolu bir saklama kabına – bardağa koyun. En acil olacak şekilde ilk ulaşabildiğiniz diş hekimine ulaşın ve dişinizi tekrardan yerine yerleştirilmesiyle dişinizi kurtarın.

Eğer hiçbir şey mümkün değilse, dişi ağzınızda yanak içinde tutabilirsiniz.

Dakikalarla yarıştığınızı unutmayın. Dişin üstündeki tozu toprağı temizlemeye çalışmak diş yüzeyindeki canlı hücreleri öldürebilir. Bahsettiğimiz doğru müdahale ile pek çok yerinden fırlamış diş (avülse diş) bu şekilde tekrar canlılık kazanmakta ve problemsiz şekilde tedaviye cevap verebilmektedir.

Ayrıca Acil Diş Tedavisi olarak:

  1. Yüz şişmesi: Yüz şişmesi, diş enfeksiyonu veya diş çürümesi nedeniyle ortaya çıkabilir. Şiddetli bir durumda, nefes almayı zorlaştırabilir ve acil tedavi gerektirir.
  2. Şiddetli diş ağrısı: Diş ağrısı, genellikle aşırı diş çürümesi veya diş enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkar. Şiddetli diş ağrısı, acil durumlar arasında yer alır.
  3. Diş kırığı veya çatlaması: Diş kırığı veya çatlaması, dişin yapısının hasar görmesi durumunda oluşur. Bu durumda, ağrıya ek olarak hassasiyet de ortaya çıkabilir.
  4. Durdurulamayan diş eti kanaması: Diş kanaması, diş eti hastalığı veya diş çekimi gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Diş eti kanaması normaldir, ancak uzun süren ve durdurulamayan kanamalar acil tedavi gerektirir.
  5. Ortodontik acil durumlar: Braketlerin kopması veya kayması, tellerin kopması veya kayması gibi ortodontik acil durumlarda mutlaka ortodontiste bilgi verilmeli ve mümkün olan en kısa sürede tamiri gereklidir. Fakat ortodontik acil durumlarda eğer batma – kesme gibi tahriş oluşturan etkenler yoksa hemen o an çözülmesi gereken bir oluşturmamaktadır. Doktorunuza haber verdikten sonra bir sonraki seansınıza kadar beklemenizde tedavinizin aksaması haricinde problem yoktur.

Bu durumlarda, en kısa sürede bir diş hekimi ile iletişime geçmek ve uygun tedaviyi almak önemlidir.

 

What do you think?

Written by Yrd. Doç. Dr. Fatih Kahraman & Ortodontist

Eş, Baba ve Ortodontist - Uzman Diş Hekimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diş Sıkma (Bruksizm) için Masseter Botox Tedavisi

Çürük Diş Tedavisi – Diş Dolgusu