in

Biberon Çürüğü Tedavisi

Biberon Çürüğü Tedavisi

Biberon çürüğü, bebeklerin veya küçük çocukların dişlerinde oluşan diş çürükleridir. Bu durum genellikle biberon veya emzik kullanımından kaynaklanır ve özellikle gece boyunca sürekli olarak şekerli içecek veya süt tüketimi ile ilişkilidir. Biberon çürüğü tedavisi, çürüğün derecesine ve dişin hasarına bağlı olarak farklı yöntemlerle yapılabilir. İşte biberon çürüğü tedavisinde kullanılan bazı yöntemler:

  1. Dolgu: Biberon çürüğü, dişin küçük bir kısmını etkilediyse, çocuk diş hekimi (pedodontist) genellikle dolgu yaparak çürüğü tedavi uygulamaktadır. Dolgu, dişin çürük kısmının temizlenmesi ve özel bir dolgu maddeysiyle doldurulması ile yapılır.

  2. Kanal tedavisi: Biberon çürüğü, dişin sinirine zarar verirse, diş hekimi kanal tedavisi yaparak sinirin çıkarılmasını ve dişin korunmasını sağlar. Kanal tedavisi, dişin içindeki enfeksiyonu temizlemek ve dişin korunmasını sağlamak için yapılan bir tedavidir.

  3. Diş kaplaması: Diş çürüğü, dişin ön yüzünü etkilerse, diş hekimi diş kaplaması yaparak çürüğü tedavi eder. Diş kaplaması, dişin ön yüzüne özel bir maddeyle kaplanarak dişin estetik görünümünü düzeltir.

  4. Diş çekimi: Biberon çürüğü, dişin çürüğün derecesine göre diş hekimi tarafından çekilmesi gerekebilir. Özellikle diş kökleri hasar görmüşse, dişin çekilmesi en uygun tedavi yöntemi olabilir.

Biberon çürüğü tedavisi, dişin hasarına ve çürüğün derecesine göre değişir. Diş hekimi, çocuğun diş sağlığı durumunu değerlendirerek, en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir. Ancak, biberon çürüğünden korunmak için en önemli yöntem, bebeklerin biberonda veya emzikte sadece su içmeleri ve şekerli içeceklerden kaçınılmasıdır.

PÇK Kuron nedir?

PCK Kuron, özellikle çocuklarda diş çürüklerinin tedavisinde sıklıkla kullanılır. Bu tedavi yöntemi, çürük veya hasar görmüş dişin temizlenmesi ve hazırlanmasından sonra, özel bir madde ile kaplanarak dişin kaybedilmiş bölümlerini tamamlar. PCK Kuronlar, genellikle beyaz renkli kompozit reçine veya metal alaşımlarından yapılır. Çocuk diş hekimleri (pedodontist) tarafından uygulanır.

What do you think?

Written by Yrd. Doç. Dr. Fatih Kahraman & Ortodontist

Eş, Baba ve Ortodontist - Uzman Diş Hekimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check Ayarlar

Boşluk Kapatma

Seyrek Diş Tedavisi (Boşluk Kapatma – Build up)

Fissür Örtücü ( Diş Aşısı) Tedavisi