in

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekilmesi, diş eti dokusunun dişlerden uzaklaşması veya çekilmesi anlamına gelir. Bu durum, diş eti hastalıklarının en yaygın belirtilerinden biridir.

Diş eti çekilmesinin tedavisi, durumun nedenine bağlı olarak değişebilir. Öncelikle, diş eti hastalığının tedavi edilmesi gerekir. Bunun için, uzman diş hekimi diş etlerindeki enfeksiyonu temizleyebilir ve diş etlerinin yeniden sağlıklı bir şekilde büyümesini teşvik etmek için ilaç veya cerrahi tedavi önerebilir.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş eti çekilmesinin tedavisinde aşağıdaki yöntemler kullanılabilir:

  1. Diş eti çekilmesine neden olan diş taşlarının kaldırılması: Diş hekimi, dişeti seviyesi üstünde veya altında oluşan tartar dokusunu kaldırabilir ve sağlıklı doku yeniden büyümesini teşvik etmek için diş eti bölgesine özel bir materyal yerleştirebilir.

  2. Diş Eti Grefti: Diş eti çekilmesi ileri seviyede ise, diş hekimi, ağız içinden (sıklıkla damak bölgesinden) veya komşu bölgeden alınan bir doku parçasını çekilmiş diş eti bölgesine yerleştirebilir. Bu işlem, diş eti dokusunun yeniden büyümesine yardımcı olabilir.

  3. Periodontal Cerrahi: Diş eti hastalığı ilerlemişse, diş hekimi, diş etlerinin altında  kök yüzeyi – kemik arası dokuyu (Periodonsiyum)  temizleyebilir ve diş eti dokusunu yeniden şekillendirebilir.

  4. Frenektomi: yüksek bağlanan yanak veya dil bağı dokusu da cerrahi işlemle küçültülüp, ideal pozisyonuna bağlanması işlemidir.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Sonrası Ne Yapılmalı?

Diş eti çekilmesi tedavisi, hastalığın ilerleme durumuna ve kişinin sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, diş hekiminize başvurarak durumunuzu belirlemesi ve uygun tedavi yöntemlerini önermesi önemlidir. Ayrıca, düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanma ve diş hekimine düzenli olarak gitme gibi sağlıklı diş eti bakımı alışkanlıkları da diş eti çekilmesini önlemeye yardımcı olabilir.

What do you think?

Written by Yrd. Doç. Dr. Fatih Kahraman & Ortodontist

Eş, Baba ve Ortodontist - Uzman Diş Hekimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check Ayarlar

Dişeti Gülümsemesi (Gummy) Tedavisi – Dudak Konumlandırma-

Diş Eti Kanaması Tedavisi