in

Diş Hassasiyeti Tedavisi

Hassas dişler için tedaviler

Diş hassasiyeti için uygulanan diş tedavileri şunlardır:

  1. Fluor uygulaması: Flor, diş minesini güçlendiren ve aşındırmaya karşı koruyan bir mineraldir. Diş hekimleri, flor uygulaması yaparak dişlerinizi daha dirençli hale getirebilirler.

  2. Duyarlılık önleyici diş macunları: Duyarlılık önleyici diş macunları, dişlerinizi daha az hassas hale getirmeye yardımcı olabilirler. 

  3. Diş dolguları: Dişteki çürükler, çatlaklar, eski dolguların doku uyumunun bozulması veya diğer hasarlar, diş hassasiyetine neden olabilir. Diş hekimleri, bu sorunları çözmek için diş dolguları kullanabilirler.

  4. Kök kanal tedavisi: Dişin içindeki sinirler ve kan damarları hasar görürse, diş hassasiyeti oluşabilir. Bu durumlarda diş hekimi, kök kanal tedavisi yaparak dişin içindeki hasarlı dokuyu çıkarabilir.

  5. Periodontal tedavi: Diş hassasiyeti bazen diş eti hastalıklarının bir belirtisi olabilir. Periodontal tedavi, diş eti hastalıklarının tedavisinde kullanılır ve diş hassasiyetini azaltabilir.

  6. Subgingival küretaj: Subgingival küretaj, dişlerin etrafındaki diş eti ceplerinde biriken tartar ve bakterilerin temizlenmesi için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Zamanla biriken diş eti altı diş taşı diş eti çekilmesiyle birlikte hassasiyet yapabilir.
  7. Diş eti çekilmesi tedavisi: Diş eti dokusunun dişlerin etrafından çekilerek dişlerin daha açık hale gelmesidir. Diş eti çekilmesi dişlerin daha uzun ve daha hassas hale gelmesine neden olur. Tedavi edilebilir.

Diş hassasiyeti için uygulanacak tedavi, diş hekiminin size özel teşhisine bağlı olarak değişebilir.

What do you think?

Written by Yrd. Doç. Dr. Fatih Kahraman & Ortodontist

Eş, Baba ve Ortodontist - Uzman Diş Hekimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rubber Dam Uygulaması

Amalgam Dolgu Sökümü