in

Diş Sıkmanın 8 Farklı Zararı

Bir çoğumuz farkında olmadan dişlerini sıkıyor. Diş sıkmanın sonucu olarak da pek çok problem yaşıyoruz.

Öncelikle diş sıkma diğer adıyla Bruksizm’i tanımlayarak yazımıza başlayalım. Bruksizm’i çeneyi sıkma ya da dişleri gıcırdatma durumu olarak ifade edebiliriz. Ancak bu durum yalnızca dişleri ya da çeneyi etkilemez. İlgili kas gruplarını ve eklemi de etkiler. 

Can sıkıcı bir alışkanlıktan çok daha fazlası olan bruksizm, ağız sağlığı için ciddi bir tehlikedir. Genetik, anormal stres seviyeleri veya uyku bozuklukları dahil olmak üzere farklı sebeplerden kaynaklanabilir. 

Sizler için diş sıkmanın zararlarını maddeler haline getirdik. Hazırsanız başlayalım!

İçindekiler

1-Dişlerde Aşınma

Diş sıkmak, zamanla dişlerde aşınmaya neden olur. Dişe gelen aşırı kuvvetler nedeniyle, diş dokusunda esneme ve deformasyon oluşur. Bununla birlikte dişin kök ile birleşim hattına yakın yerlerde strese neden meydana gelir. Özetlemek gerekirse, diş sıkma dişlerde aşınma ve madde kaybına neden olur. Ayrıca dişin en dış ve en sağlam tabakası olan mine tabakası zayıflar. Bu yüzden hassasiyet hissedebilirsiniz.

2-Ağrı

Diş sıkarak veya gıcırdatarak çiğneme kaslarını normalden çok daha fazla kullanmış oluruz. Bu nedenle baş ve boyun bölgesinde ağrılar oluşur. Ayrıca kaslarda deformasyonlar görürüz. Eğer sabah uyandığınız zaman ağrı hissediyorsanız, dişlerinizi sıkıyor olabilirsiniz. Özellikle çene ve başınızda bir ağrı olabilir. Bu tip ağrılarda en çok etkilenen kas grupları ise Massater ve Temporal kaslardır.

3-Dişlerde Aşırı Hassasiyet

Diş sıkma sonucu gelen ekstra kuvvetler hassasiyet yaratır. Hem diş eti geriye çekilir hem de dişin boyun kısmında defektler oluşur. Ayrıca mine tabakasının aşınıp inceldiğini görürüz. Bu nedenle dişlerde özellikle soğuk uyaranlara karşı hassasiyet gelişir. 

4-Diş Eti Çekilmesi

Ne yazık ki diş sıkmanın verdiği zarar dişlerle bitmez. İstemsiz yapılan hareket diş etlerine baskı uygular. Bu baskı diş eti çekilmesine neden olabilir. Ayrıca bu durum hassasiyeti de tetikler.

5-Ağız Açıklığında Kısıtlılık

Şiddetli diş sıkma problemi ile birlikte, genellikle ilgili eklem ve kasın zedelenmesine de rastlanır. Bundan dolayı ağız tam olarak açılamaz. Dolayısıyla çiğnemede kısıtlılık söz konusu olur.

 

6-Dişte Canlılık Kaybı Ve Kanal Tedavisi Gereksinimi

Yoğun diş sıkma sonucu mine tabakası giderek incelir ve zayıflar. Bundan dolayı diş zamanla canlılığını kaybedebilir. Gelen devamlı kuvvetin etkisiyle mine dokusu zayıflar. Kırılgan hale gelir. Dişin üzerinde restorasyonlar kolayca kaybedilir. Bu hasarların dişin canlı tabakasını etkilemesi sonucu diş nekroze olur. Bunun sonucunda kanal tedavisine gerek duyulur.

7-Diş ve Restorasyonlarda Kırılma

Dişleri sıkma ve gıcırdatma sonucunda gelen kuvvetler etkisiyle dişlerde mikro çatlaklar görebiliriz. Röntgen ile saptanamayan bu çatlaklar zamanla büyür. Bunun sonucunda dişler ve dolgular kırılabilir.

8-Yanaklarda İrritasyon

Özellikle dişlerin birbirlerine temas ettikleri kapanış çizgisi hizasında, çizgi ya da kabartı şeklinde bir oluşum meydana gelir. Bunun sonucunda yanağın iç tarafında irritasyon olur.

Sık Sorulan Sorular

Diş sıkmanın farklı tedavi seçenekleri vardır. Eğer dişlerinizi sıkıyorsanız randevu oluşturmanızı öneririz. 

Botox çiğneme kaslarını rahatlatarak ağrılarınızı azaltacaktır. Ancak detaylı bilgi için muayene olmanızı öneririz. 

Gece uyurken dişlerinizi gıcırdatıyor, sabahları baş ve çene ağrısıyla uyanıyor, dişlerinizde aşınmalar görüyorsanız diş sıkma probleminiz olduğunu söyleyebiliriz.

Yapılacak olan tedaviye karar verebilmek için öncelikle sizi Balıkesir ve İstanbul’daki kliniklerimizde muayene etmemiz gerekmektedir.

Instagram hesabımızı da takip etmenizi öneriyoruz.

Tedaviniz ile ilgili endişeleriniz veya cevaplanamayan sorularınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kendiniz için uygun bir zamana ilk muayene randevunızu planlayabilirsiniz. Dentmaks Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak A’dan Z’ye tüm dental problemlerinizin tedavisinde sizlere modern yaklaşımlarla çözümler sunmaktayız. İstanbul ve Balıkesir’de siz değerli danışanlarımıza ortodonti ve estetik diş hekimliği alanlarında ağız ve diş sağlığı hizmeti vermekteyiz.

Diş Sıkma Problemi Hakkında Kendi Deneyimlerinizi Paylaşabilirsiniz.

Bilmek istediğiniz bir şey kaldı mı? 

Bugün bu yazıyı okuduktan sonra hayatınızda ilk olarak neyi değiştireceksiniz?

yorumlarınızda belirtiniz,
daha fazla kişiye ulaşması için sosyal medyada paylaşın, sevdikleriniz de öğrensin. 
 

Yorumlar

Tedaviler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ve gelişmelerden haberdar olmak için mail bültenimize abone olabilirsiniz.

Yazar:

Tüm  içerik yalnızca bilgilendirme amaçlıdır, rekabet amacı taşımaz. Hekimin koyacağı teşhis ve tedavi yerine geçemez.  Bunun için hekime danışmanız gerekmektedir.

Dişlerinizin Görünümünden Mutsuz Musunuz?

Hayalinizdeki Mükemmel Gülümsemeye Kavuşun!

What do you think?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zirkonyum ve E-Max Diş Kaplamaları

Yirmi Yaş Dişi