DentMaks Dolgu, İmplant veya Kaplaması Olanlara Özel Ortodontik Tedavi Çözümleri Nelerdir_ (Diş Teli - Şeffaf Plak)
in ,

Dolgu, İmplant veya Kaplaması Olanlara Özel Ortodontik Tedavi Çözümleri Nelerdir? (Diş Teli – Şeffaf Plak)

İmplant, dolgu veya kaplama varken diş teli takılır mı?

Yetişkinler arasında diş telleri ve şeffaf plaklar kısacası ortodontik tedavi giderek daha popüler hale geliyor. Birçok diş teli isteyen çapraşık dişli hastalarımızın dolgu, implant, kuron kaplama veya kanal tedavisini daha önceden yaptırdığı gözlemliyorum.

Yetişkin hastalarımız bu nedenle yıllar içinde yaptırdıkları dolguların, diş implantlarının veya kaplamaların diş telleriyle veya şeffaf plakla uyumlu olup olmadığını merak ediyorlar. Yani bizlere İmplant varken diş teli takılır mı? gibi sorularla geliyorlar. Biz de burada devreye giriyoruz. Genel olarak implant varken diş teli veya şeffaf plak takılabilir diyebiliriz. Yazımınızın devamında detaylara hakim olabilirsiniz.

DentMaks uzmanları olarak, diş kliniklerimiz yetişkinlerin diş sorularını cevaplamayı ve özgürce gülümsemeleri için en iyi ortodontik çözümü bulmayı hedeflemektedir. Her hastamızın durumu farklı olsa da, diş telleri ile veya şeffaf plak tedavileriyle dolgular, implantlar ve kaplamalar gibi diğer diş işlemlerinin uyumu hakkında temel bilgileri sizlerle paylaşıyoruz:

Kaplama Olan Dişe Diş Teli - Şeffaf Plak Takılır mı?

Daha önce yaptırdığınız diş tedavisinde diş kaplamalarınız varsa, ancak dişlerinizi inci gibi düzeltmek istediğinize karar verdiyseniz hala diş teli kullanabilirsiniz. Bu durumda diş telleri (metal veya porselen) doğal dişlerde kullandığımızdan daha farklı bir yapıştırıcı ile mevcut diş kaplamalarına yapıştırılır. Ayrıca diş kaplamaları olan ortodontik hastalar için harika bir seçenek olan şeffaf plak ile telsiz ortodontik tedaviler (invisalign, clear correct, Orthero), yapıştırıcı gerektirmeden kullanılabilirler.

Ayrıca diş teli tedavisinden sonra düzgünce sıralanmış dişlere de diş kaplamaları (lamina yaprak porselen, zirkonyum kaplama) uygulanabilir. Böylelikle dişlerinizdeki renk ve şekil problemlerini maskeleyerek giderebilirsiniz.  Diş teli ve diş kaplamalarının birlikte kullanımıyla dişleriniz harika bir düzgünlüğe kavuşacaktır. Isırma ilişkisi iyileştirilen dişlerle daha rahat çiğneyebileceksiniz. Aynı zamanda simetrik, genç, dinamik ve daha canlı görünen yıpranmamış dişlere kavuşabileceksiniz.

Diş Dolgusu Varken Diş Teli Takılabilir mi?

Diş Dolguları olan insanların ortodontik tedavi istemeleri sıra dışı bir durum değildir. Aslında, çarpık dişler, yiyeceklerin dişler arasındaki boşluklarda birikmesine neden olmakta ve düzgünce temizlenemeyen dişlerde çürükler gözlenebilmektedir. 

Ortodontistiniz, diş dolgularınızın diş teli tedavisi üzerindeki etkisini değerlendirmek için  önceden yapılmış tüm dolgularınızı dikkatlice muayene edecektir. Dolgu malzemeleri genellikle ortodontik tedaviyi engellemezler ancak büyük dolgularda braketlerin diş yüzeyine tutunması zayıf olabilmektedir.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Dolgu Yapılabilir Mi?

Diş teli takıldıktan sonra dolgu yapılabilir mi? sorusunu oldukça sık alıyoruz. Bu konuya açıklık getirmek istiyorum. Sağlıklı ve düzenli fırçalanan bir ağızda diş teline bağlı yeni çürük oluşumu beklemiyoruz. Ancak oluşursa, mecbur kalındığında ortodontik tedavi sırasında da dolgu yaptırabilirsiniz. Ancak diş telleri varken dişe yapılacak dolguya şekil verebilmek oldukça zor olacağından, bazen dolguyu tamamlamak için bir braket çıkarılması dahi gerekebilir. Ayrıca diş telleri takıldıktan sonra dolgu ihtiyacı olduğunda ise dolgunuza diş şekli veren ve diş etrafına sarılması gereken özel bantlara ihtiyaç duyabilirler. Bu nedenle ortodontik tedavinize başlamadan önce mevcut diş çürüklerinizin tedavi edilmesini öneriyoruz. Kliniğimizde ortodonti hastalarımıza ilk muayenede ağız hijyeni iyileştime ve dolgu randevularımızı oluşturuyoruz.

Diş telleri ile nasıl temizleneceği konusunda tavsiyeye ihtiyacınız varsa, diş teli kullananlar için bakım rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İmplant varken Diş Teli Takılabilir Mi?

Gelelim en popürler soruya: İmplant Varken Diş Teli Takılabilir Mi? Kısaca açıklayalım. İmplantlar diş telleri veya şeffaf plaklarla hareket ettirilemezler. Bu nedenle mevcut implantlar varsa konumları diş telleri ile değiştirilemez. Eğer eskiden yapılmış implant doğru pozisyonda konumlandırıldıysa ortodontik tedaviye engel değildir. Fakat diğer komşu dişlerin ideal konumlarına gelmelerini engelleyecekse implantların çıkartılmaları söz konusu olabilir.

Dişleri eksik olan kişilerde ortodontik tedavi tamamlandıktan sonra dental implantlar yerleştirilebilirler. Bu şekilde, diğer komşu dişler zaten ideal pozisyonunda olduğu için düzgün bir şekilde düz dişler arasında kalan boşluğa güvenle yerleştirilebilir. Dental implantlar ve diş tellerinizin uyumu hakkında size özel bireysel çözümler için ortodonti uzmanıyla muayene gerçekleştirmenizi öneriyoruz. 

Yetişkinler için İstanbul Ortodonti Uzmanı

Yetişkinlerin, ağız sağlıklarına yapacakları yatırım için sabırsızlandıklarında bizler de yardımcı olmak için heyecanlanıyoruz.  DentMaks Diş Klinikleri olarak, ortodontik tedavi öncesinde Diş kaplaması, implant, dolgu, kanal tedavisi varlığında veya gelecekte yaptırmaya ihtiyaç duyulduğu tüm durumlara karşı tam donanımlı ve iyi hazırlanmış olarak on yılı aşkın tecrübeli hekimlerimizle hazırız.

Eğer diş telleri hakkında daha sorularınız varsa, sizlere bunları sizin özelinizde açıklamaktan mutluluk duyacağız. Kliniklerimize sadece bir telefonla veya web sitemiz üzerinden bir mesaj göndererek bize ulaşabilirsiniz. Ortodonti Uzmanımız Yrd. Doç. Dr. Fatih Kahraman ile yaklaşık 45 dk sürecek panaromik röntgen – 3 boyutlu ağız ve diş taraması ile ortodontik tedavi sonunda dişlerinizin nasıl görüneceğini  tedavinize başlamadan sizlere göstereceğimiz profesyonel ortodonti randevunuzu oluşturabilirsiniz. 

Hayat boyunca özgürce gülümsemeniz dileğiyle!


Dr. Öğr. Üy. Fatih Kahraman / Ortodontist

What do you think?

Written by Yrd. Doç. Dr. Fatih Kahraman & Ortodontist

Eş, Baba ve Ortodontist - Uzman Diş Hekimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check Ayarlar

Balıkesir Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Diş Beyazlatma