in

E-max / Emax / Emaks Porselen Kaplama Tedavisi

E-max / Emax / Emaks Porselen Kaplama Tedavisi

E-Max, estetik diş hekimliği uygulamalarında kullanılan bir seramik malzemedir. Tam adı “Empress Multi-Layered All-Ceramic System” olan E-Max, dişlerde doğal bir görünüm sağlamak için geliştirilmiştir.

E-Max, diğer seramik malzemelere göre daha güçlü ve dayanıklıdır. Bu nedenle, dişlerdeki çatlakların veya kırıkların tamiri gibi daha ağır diş tedavilerinde kullanılmaktadır. Ayrıca, E-Max, dişlerin şeklini, boyutunu ve rengini değiştirmek için de kullanılabilmektedir.

E-Max, çok katmanlı bir yapısı olan bir seramik malzemedir. Bu yapısı sayesinde, dişlerde doğal bir görünüm sağlayabilir. Ayrıca, ışığı diş yüzeyindeki doğal dişler gibi yansıtır ve doğal dişlere benzer bir görünüm verir.

E-Max, diş hekimleri tarafından özellikle ön dişlerdeki restorasyonlar için sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun nedeni, dişlerin ön yüzeyindeki estetik görünümü koruması ve dişlerin doğal yapısını koruyabilmesidir.

Sonuç olarak, E-Max, estetik diş hekimliği uygulamalarında kullanılan, çok katmanlı bir seramik malzemedir. Dişlerde doğal bir görünüm sağlamak için geliştirilmiş ve diğer seramik malzemelere göre daha güçlü ve dayanıklıdır.

E-Max ile diğer dental seramiklerin karşılaştırılması

Aşağıda E-Max ile diğer seramik malzemelerin avantajlarını karşılaştıran bir tablo bulabilirsiniz:

ÖzelliklerE-MaxDiğer Diş Seramikleri
Estetik GörünümÇok iyi, en doğal görünümü sağlarOrta, ancak E-Max kadar doğal bir görünüm sağlanamaz
DayanıklılıkÇok yüksekOrta-yüksek
Metal altyapı gereksinimiYokVar
Diş yüzeyine uygunlukÇok iyiİyi
Renk stabilitesiÇok iyiİyi
FiyatDaha yüksekEkonomik

E-Max, diğer seramik malzemelere göre daha estetik bir görünüm sağlar ve dayanıklılığı daha yüksektir. Ayrıca, metalik olmayan yapısı sayesinde daha doğal bir görünüm sunar. E-Max, diğer seramik malzemelere göre daha pahalıdır, ancak genellikle daha uzun ömürlüdür.

Özetle, E-Max diğer seramik malzemelere göre daha yüksek estetik görünüm, dayanıklılık ve doğal bir görünüm sağlar. Ancak, bu özellikleri nedeniyle diğer seramik malzemelere göre daha yüksek yatırım maliyeti vardır. Fakat avantajları düşünüldüğünde sıklıkla tercih edilmektedir.

E-maks /E-max porselen protezler ile Zirkonyum diş protezlerinin karşılaştırması

E-Max ve Zirkonyum protezlerin karşılaştırması:

ÖzelliklerE-MaxZirkonyum
Estetik GörünümÇok iyi, doğal diş gibi katmanlı transparan görünüm sağlarİyi, fakat doğal gibi transparanlık özelliği yoktur
DayanıklılıkYüksekÇok yüksek
DoğallıkDişe en yakın doğal görünümZirkonyum bir metaldir
Diş doku yüzeyine uygunlukÇok iyiİyi
Renk stabilitesiÇok iyiİyi
FiyatDaha yüksekDaha düşük

E-Max ve Zirkonyum arasındaki en büyük fark yapısal fark doğal görünüm ve dayanıklılıktır. Zirkonyum, çok yüksek dayanıklılığı nedeniyle daha sık kullanılan bir malzemedir. E-Max ise estetik görünüm açısından avantajlıdır ve doğal dişlere en yakın bir görünüm sağlar. Diş yüzeyine uygun bir şekilde uygulanabilirler. Renk stabilitesi açısından da her iki malzeme de benzer özelliklere sahiptir.

Fiyat açısından ise E-Max daha pahalıdır, zirkonyum ise daha uygun fiyatlıdır. Yaprak porselen (lamina dişler) de daha doğal ve estetik görünüm için e-maks porselen popüler bir tercih olmaktadır.

Özetle, E-Max ve Zirkonyum benzer özelliklere sahiptir ancak farklı avantajları vardır. E-Max, doğal bir görünüm ve estetik açıdan daha avantajlıdır, ancak zirkonyum daha dayanıklı ve uygun fiyatlıdır. Bu nedenle ön bölge dişlerde estetik amaçlı sıklıkla e-max tercih edilirken çiğneme kuvvetlerinin yoğun olduğu arka bölgelerde zirkonyun metali tercih edilir. Bununla bilikte hangi malzemenin kullanılacağı, hastanın ihtiyaçlarına ve diş hekiminin tercihlerine bağlı olarak belirlenir.

What do you think?

Written by Yrd. Doç. Dr. Fatih Kahraman & Ortodontist

Eş, Baba ve Ortodontist - Uzman Diş Hekimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check Ayarlar

Diş Ağrısı Tedavisi

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi