in

Küretaj (Kök Yüzeyi Temizliği) Tedavisi

Diş Küretaj (Kök yüzeyi temizliği) Tedavisi

Diş küretajı ile kök yüzeyi temizliği, diş eti hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir işlemdir. Diş eti hastalıkları, diş etlerinin iltihaplanması ve çevre dokuların zarar görmesiyle oluşur. Bu hastalıklar, diş kaybına neden olabileceği için tedavi edilmesi önemlidir.

Diş küretajı işlemi, diş taşlarının ve diş plağının diş ve diş eti çizgisinin altından derinlemesine temizlenmesiyle yapılır. Diş küretajı işlemi, diş yüzeyine ve köküne zarar vermeden diş eti çizgisinin altındaki diş taşlarını ve plağını temizleyerek diş etlerinin sağlığını yeniden kazanmasına yardımcı olur.

Diş küretajı işlemi, periodontoloji uzmanları tarafından yapılan bir profesyonel bir işlemdir. İşlem sırasında lokal anestezi kullanılır ve diş eti çizgisinin altındaki diş taşları ve plağın temizlenmesi için özel aletler kullanılır. Diş küretajı işlemi genellikle bir saat kadar sürer ve işlem sonrasında diş etlerinin hassas olması normaldir. Tedavi sonrası düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve diş hekiminin önerileri doğrultusunda diş bakımına devam etmek diş eti sağlığı için önemlidir.

Diş küretajı ( kök yüzeyi temizli) avantajları

Diş küretajı veya kök yüzeyi temizliği, diş eti hastalıklarının tedavisi için yapılan bir işlemdir ve birçok avantajı vardır. Aşağıda diş küretajının faydaları madde madde sıralanmıştır:

 • Diş küretajı, diş eti hastalıklarının tedavisinde etkilidir ve diş eti sağlığının yeniden kazanılmasına yardımcı olur.
 • Diş küretajı, diş eti iltihabının azaltılmasına ve diş eti çizgisinin altındaki diş taşları ve plağın temizlenmesine yardımcı olur.
 • Diş küretajı, dişlerin daha sağlıklı olmasını sağlar ve diş kaybını önler.
 • Diş küretajı, diş eti hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan ağız kokusunu azaltır.
 • Diş küretajı, diş eti hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan diş hassasiyetini azaltır.
 • Diş küretajı, diş eti hastalıklarının tedavisinde erken müdahale edilmesini sağlar ve daha ciddi problemlerin oluşmasını engeller.
 • Diş küretajı, diş eti hastalıklarının diğer sağlık problemlerine (kalp hastalıkları, diyabet, enfeksiyonlar vb.) neden olmasını engelleyebilir.
 • Diş küretajı, diş eti hastalığı tedavisi ile birlikte diş hekiminin önerdiği diğer ağız hijyeni uygulamaları ile birlikte yapıldığında daha etkili sonuçlar verir ve tekrarlamayı önler.

Diş Küretaj Tedavisi zararlı mıdır?

Diş küretajı veya kök yüzeyi temizliği, diş eti hastalıklarının tedavisi için kullanılan bir yaygın olarak yapılan bir işlemdir. Yukarıda saydığımız avantajlarla birlik bazı durumlarda aşağıdaki gibi durumlar gelişebilir. 

 • İşlem sonrasında diş etleri hassaslaşabilir ve hafif kanama görülebilir. Bu durum genellikle kısa süreli ve geçicidir. Bu geçici süreç tamamlandıktan sonra ilk halinizden çok daha sağlıklı dişlere kavuşacağınız için mevcutta önceden de var olan diş hassasiyetleriniz geçer.
 • İşlem sonrası iyi bir bakım yapılmazsa enfeksiyon riski az da olsa olabilir, ancak bu durum da nadirdir ve işlem sonrası antibiyotik tedavisi ile önlenir. Bu dönemde sıkıntı olmaması için sigara gibi zararlı alışkanlıkların azaltıması önerilir.
 • İşlem sonrasında diş etlerinde şişme ve hafif koyulaşma görülebilir. Ancak bu durum da genellikle kısa süreli ve geçicidir.

Fakat göreceğiniz üzere endişelenecek bir durum değil ve geçicidir. Tüm faydaları düşünüldüğünde ihtiyacı olan vakalarda diş küretaj tedavisi kesilikle önerdiğimiz bir durumdur. Çünkü dişlerinizi ağızda tutmanın ilk temizlikten geçmektedir. Ardından doğal bir şekilde iyileşmeyi bekleriz. Hayat boyunca özgürce gülümsemeniz dileğiyle..

What do you think?

Written by Yrd. Doç. Dr. Fatih Kahraman & Ortodontist

Eş, Baba ve Ortodontist - Uzman Diş Hekimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check Ayarlar

Diş Eti Cerrahisi ve Flap Operasyonu

Dişeti Gülümsemesi (Gummy) Tedavisi – Dudak Konumlandırma-