in

Ortodontik Pekiştirme / Retainer Tedavisi / Essix / SX / Pekiştime Plakları

Ortodontik Pekiştirme / Retainer Tedavisi / Essix / SX

Ortodontik pekiştime retainer tedavisi, Aktif ortodontik tedavi süreci tamamlandıktan sonra dişlerin sabit kalması için kullanılan bir ve mutlaka uygulanması gereken önemli bir tedavidir. Bu tedavi, diş teli veya Invisalign tedavisi gibi bir ortodontik tedavinin ardından, dişlerin yeni konumunu korumak ve yeni pozisyonlarını pekiştirmek için kullanılır.

Pekiştirme tedavisi, diş tellerinin çıkarılmasından sonra, dişlerin eski yerine dönmesini önlemek için kullanılır. 

Retainer tedavisi, iki farklı tipte olabilir: sabit retainerler ve çıkarılabilir retainerler.

Sabit retainerler, dişlerin arkasına yerleştirilen çok sarımlı ince özel bir teldir ve diş telleri gibi dişlerin arkasında hayat boyu kalması önerilir.

Çıkarılabilir Essix / SX / pekiştime plakları / retainerler, Invisalign gibi hizalayıcılar gibi dişlerin üstüne yerleştirilip dişleri saran ve hareketi sabitleyen şeffaf plastik plaklardır. Hareketli pekiştime plaklarının önerilen kullanım protokolü  ortodontik tedavin tamamlanır tamamlanmaz hemen kullanımıyla başlar. İlk 6 ay gece gündüz yemekler hariç günde 22 saat takılması ve sonraki ikinci 6. ay boyunca da geceleri yatarken kullanılmasıdır. Üçüncü 6. ayda ise bir gece takıp bir gece çıkartılarak zamanla kullanımı azaltılır. 

Retainer tedavisi, dişlerin yeni pozisyonunun stabilizasyonu için son derece önemlidir. Dişler, tel ve braketlerin çıkarılmasından sonra hala hareketlidir ve eski pozisyonuna geri dönmek için bir eğilime sahiptir. Retainerler, bu hareketi önlemeye ve dişlerin sabit kalmasını sağlamaya yardımcı olur.   Ancak, retainerlerin kullanım süresi kişiden kişiye değişebilir. Ortodontik tedavinizi tamamlayan ortodonti uzmanınız size en doğru süreyi söyleyecektir.

 

What do you think?

Written by Yrd. Doç. Dr. Fatih Kahraman & Ortodontist

Eş, Baba ve Ortodontist - Uzman Diş Hekimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check Ayarlar

Dişeti Gülümsemesi (Gummy Smile) Ortodontik Tedavisi

Yer Tutucu Tedavisi