in

Yer Tutucu Tedavisi

    Ortodontik yer tutucu tedavisi, dişlerin çekildiği veya doğal olarak kaybolduğu durumlarda dişlerin yerlerini korumak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi, çocukluk döneminde uygulanır ve dişlerin doğru pozisyonda kalmasını sağlar.

Dişlerin kaybı veya çekilmesi, diğer dişlerin boşlukları doldurmak için hareket etmesine neden olabilir. Bu, dişlerin çarpık hale gelmesine ve ağız yapısının bozulmasına neden olabilir. Ortodontik yer tutucu tedavisi, bu durumların önlenmesine yardımcı olur ve dişlerin doğru pozisyonda kalmasını sağlar.

Bu tedavi yöntemi, ortodontist tarafından özel olarak yapılan bir aparey kullanılarak gerçekleştirilir. Bu aparey, dişlerin doğru yerlerinde kalmasını sağlayan aktif veya pasif tel ve braket içerir. Tedavi süreci düşen süt dişi yerine alttan süren daimi diş gelene kadar genellikle birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir.

Tedavi, çocukluk döneminde yapıldığında, dişlerin doğru pozisyonda kalmasını sağlayarak gelecekteki daha ciddi diş problemlerinin önlenmesine yardımcı olur.

Eğer çekilen veya düşen süt dişlerinin ağız boşluğuna sürmesine 6 aydan daha uzun bir süre varsa yapılması önerimektedir. Böylelikle oldukça ekonomik ve basit olan daimi dişler için yer tutucu uygulamasıyla lerleyen dönemde oluşabilecek ciddi ortodontik problemlerin şiddeti azaltılabilir veya oluşması tamamen önlenebilir.

What do you think?

Written by Yrd. Doç. Dr. Fatih Kahraman & Ortodontist

Eş, Baba ve Ortodontist - Uzman Diş Hekimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check Ayarlar

Ortodontik Pekiştirme / Retainer Tedavisi / Essix / SX / Pekiştime Plakları

Alışkanlık Kırıcı Ortodontik Tedaviler